Premijera “Proroka” K. Gibrana u KNAP-u

Jučer, 29. studenog 2017., premijerno je u kazalištu KNAP prikazana predstava “Prorok” nastala prema knjizi velikog filozofa, umjetnika i pisca Khalila Gibrana.  „Prorok“ je vrlo popularno djelo. Naime, ono  je druga najčitanija knjiga iza Biblije te je prodana u više od 100 milijuna primjeraka i prevedena na više od 40 jezika. U knjizi pisac govori o vlastitom životu, s čitateljima dijeli mudrost… Poemu je recitirao Vinko Kraljević, a režiju potpisuje Rebecca Agić. Naša učiteljica Dijana Dill prisustvovala je premijeri te je s nama podijelila svoje dojmove.  Izvedba u trajanju od sat vremena ostavila je sve prisutne bez daha. Hipnotizirajuće riječi pratili su relaksirajući zvuci gitare i video projekcija dvaju para ruku na bijelim zavjesama koje su podsjećale na jedra. Vrlo su dirljive bile riječi o ljubavi, roditeljstvu, prijateljstvu, radu, vjeri, smrti i ostalim životno važnim temama. Našu učiteljicu posebno su dirnule riječi o roditeljstvu. Naime, prema Gibranu, djeca su strijele, a roditelji lukovi koji strijele odapinju u svijet. Khalil Gibran je američki filozof, umjetnik, pjesnik i pisac libanonskog porijekla s početka 20 st. Njegova djela često se citiraju u raznim prigodama.

Svakako bismo vam preporučili da pogledate ovu zanimljivu i nadahnjujuću predstavu.

Citat iz djela:

“Vaša djeca nisu vaša djeca.
Ona su sinovi i kćeri čežnje života za samim sobom.
Ona dolaze kroz vas, ali ne od vas,
I premda su s vama, ne pripadaju vama.

Možete im dati svoju ljubav, ali ne i svoje misli,
Jer, ona maju vlastite misli.
Možete okućiti njihova tijela, ali ne njihove duše,
Jer, njihove duše borave u kući od sutra, koju vi ne možete posjetiti, čak ni u svojim snima.
Možete se upinjati da budete kao oni, ali ne tražite od njih da budu poput vas.
Jer, život ne ide unatrag niti ostaje na prekjučer.
Vi ste lukovi s kojih su vaša djeca odapeta kao žive strijele.
Strijelac vidi metu na putu beskonačnosti, i On vas napinje svojom snagom da bi njegove strijele poletjele brzo i daleko.
Neka vaša napetost u Strijelčevoj ruci bude za sreću;
Jer, kao što On ljubi strijelu koja leti, isto tako ljubi i luk koji miruje.”

Lana Belan