Zahvalnost na Danu kruha u Kašini

Dan kruha u MŠ Kašina održao se 19.10.2018. Od 15.10. do 19.10., kao i svake godine, prikupljale su se namirnice za pučku kuhinju na Kaptolu. Toga dana smo se prisjetili da moramo biti zahvalni za plodove zemlje i za uvjete života u kojima živimo. Školu su jesenskim plodovima i  prigodnim učeničkim radovima uredili učitelji i učenici naše škole. Učiteljica Katarina Hauer pobrinula se za dekoraciju škole i dvorane.

Povodom Dana kruha održana je i kratka priredba kojoj je tema bila zahvalnost. Prije nego što su se pojavile voditeljice, zbor je otpjevao pjesmu Primi ove darove naš oče. Svi zboraši bili su odjeveni u bijele majice i crne hlače. Svi su pohvalili zbor da je jako lijepo pjevao na ponos njihovog voditelja, Stanislava Ferlina.
Voditeljice priredbe bile su Lucija i njezina sestra blizanka Ema. Priredba je bila baš na njihov rođendan. Na pozornici su čestitale jedna drugoj, a rođendan im je čestitao i naš velečasni, Dražen Radigović.
Nakon pozdrava voditeljica, slijedio je ravnateljev govor. Ravnatelj je izjavio je da je jako zahvalan vjeroučiteljima naše škole na deset godina provođenja projekta Mislimo jedni na druge. Zahvalio je svima koji su sudjelovali u organizaciji Dana kruha i spomenutome projektu.
Antiemigracijsku pjesmu Tina Pavlovića, učenika 8. a razreda naše škole izrecitirale su Margita Lukačić, Nina Novak i Anamarija Horvat. Pjesma je napisana na kajkavskom jeziku. Pjesma govori o tome kako ljudi odlaze iz Hrvatske u Njemačku trbuhom za kruhom. Pjesma je nedavno osvojila prvu nagradu na pjesničkom festivalu u Adamovcu.
Zadnja točka na priredbi bila je vokalna izvedba polaznica INA-e Upoznavanje ukrajinskog jezika i kulture. Učenice su izvele pjesmu Ty syl daješ – ukrajinsku verziju popularne pjesme You raise me up. Detaljnije o njihovom nastupu pročitajte u rubrici Kašinci-Ukrajinci.

Prije samog završetka priredbe, odgledali smo film DR. Kongo. To je vrlo lijep i poučan film o djeci u Kongu i njihovom načinu života. Meni se jako svidio jer je zanimljiv i saznali smo mnogo novih, ali i loših stvari. Neke od loših stvari su to da nemaju povoljne životne uvjete, da nemaju česte kiše, da nastavu održavaju u crkvi jer nemaju dovoljno novaca za školu, a mnogi u školu niti ne idu. Zanimljiva je činjenica da su obzirom na njihove životne uvjete svi jako sretni i veseli. Imaju vrlo zanimljive plesove i jako su zabavni. Čak im je i asfalt luksuz. Mislim da je film jako poučan i da bi više ljudi trebalo ići u misije, a možda i ja jedne godine odem i vidim kako je tamo.

Nakon filma je slijedio je  Kahoot kviz o filmu i zahvalnosti općenito koji je pripremila naša vjeroučiteljica Mirjana Novak.
Kviz je bio dosta napet.
Iz svakog razreda bio je prozvan jedan učenik kojeg su odabrali učitelji. Kviz su učenici igrali na školskim tabletima. Na platnu su učenici vidjeli pitanje i ponuđene odgovore, a na tabletima su trebali stisnuti boju kojom je bio prikazan točan odgovor. Natjecatelji su bili podijeljeni u parove (npr. 6. i 4. razred ili 8. i 3. razred).
Pobjednik je naravno osvojio nagradu. Nagrada je i kao i prošle godine bila mali sokovi.Pobjednici ovogodišnjeg natjecanja Kahoot kviza su bili Tin Pavlović iz 8.  razreda i Ivona Fluka iz 3 razreda. Za svoje suučenike osvojili su sokiće. U svakom slučaju, Kahoot kviz je bio vrlo napet ali također i zabavan.
Nakon što je naša mala ali slatka priredba završila, velečasni Dražen Radigović odražao je kratak govor o zahvalnosti i čarobnim riječima te smo svi izmolili Oče Naš i Slava Ocu te je velečasni blagoslovio sva peciva, kruh, kolače i razne slične delicije koje su naši drage bake, djedovi, mame i tate s puno ljubavi pripremili. Potom smo svi zajedno počeli blagovati. Kada smo završili, sve smo lijepo upakirali za pučku kuhinju i naravno pomogli su nam naši divni profesori.
Magdalena Denić, Lana Jurišić, Ema Palikuća, Lucija Palikuća, Margita Lukačić, Natalija Stjepić, Ema Combaj

Komentari