Intervju s braćom Turković – Dva brata od bronce i zlata!

Na pojedinačnom Prvenstvu Hrvatske u hrvanju slobodnim načinom za uzrast mlađih djevojčica i dječaka koje je održano u Zagrebu 28. rujna 2019., učenici naše škole postigli su odličan uspjeh na koji smo svi izuzetni ponosni, a osobito njihovi treneri prof. Trupeljak i prof. Ribarić. Tin Turković osvojio je fenomenalno 1. mjesto i zlato u kategoriji do 40 kg, dok se njegov brat Emanuel u kategoriji do 49 kg okitio broncom.

Tin na postolju
Emanuel preuzima medalju

Njihov uspjeh bio je povod za razgovor s našim hrvačima. Intervjuirao sam ih nakon treninga hrvanja, jer i sam pohađam ovu izvanškolsku aktivnost.

Brončani Emanuel

Čestitam ti na odličnom uspjehu na nedavno održanom Prvenstvu Hrvatske u hrvanju slobodnim načinom. Kako si se osjećao kad si osvojio 3. mjesto? Jesi li očekivao takav uspjeh?

Bio sam jako sretan i ponosan na svoj uspjeh. S obzirom na to kako sam se pripremao, jesam, očekivao sam medalju.

Treniraš li i kod kuće ili samo na treninzima?

Većinom treniram samo na treninzima, ali nekad znam odraditi neke vježbe  i kod kuće.

Kako se osjećaj kada pobijediš, a kako se nosiš s porazom? Je li jednako važna i psihološka kao i fizička priprema?

Kada pobijedim, sretan sam, a kada izgubim to mi je samo pokazuje što moram popraviti i na čemu trebam više poraditi. U hrvanju je psihologija jako važna u smislu da je važno pretpostaviti protivnikov sljedeći korak, što nije uvijek u žaru borbe lako.

Jesi li ikad pomislio da želiš odustati od hrvanja i postoje li ponekad trenuci kad pomisliš da ti se ne da otići na trening?

Nikada nisam pomislio da želim odustati od hrvanja, ali ponekad postoje trenuci kada pomislim da mi se ne da otići na trening, ali onda ipak odem i nikad mi nije žao.

Jesi li ikad doživio neku ozbiljniju ozljedu?

Nažalost, doživio sam. Prije sam slomio nogu ali odmah nakon toga sam počeo opet trenirati.

Zašto si se odlučio trenirati baš hrvanje i koliko dugo ga treniraš?

Čim sam ga vidio, taj mi se sport svidio. Ovo mi je peta godina da treniram hrvanje.

Imaš li nekog idola/uzora hrvača?

Moji idoli su moji treneri.

Kakvi su treneri prof. Trupeljak i prof. Ribarić?

Moji treneri su strogi, ali mi znamo da takvi trebaju biti jer će nam to pomoći da budemo još bolji i spremniji.

Zašto bi našim čitateljima preporučio da se upišu na hrvanje?

Preporučio bih im da se upišu na hrvanje jer je to dobro za njihovo zdravlje i razvoj.

Zlatni Tin

Kako si se osjećao kada si osvojio 1. mjesto? Jesi li očekivao takav uspjeh jesi li bio iznenađen?

Bio sam jako sretan. Nisam očekivao takav rezultat i bio sam jako iznenađen.

Koliko i kako si se pripremao za natjecanje? Kako izgleda jedan vaš trening?

Pripremao sam se 3 tjedna. Na treninzima radimo na kondiciji i na snazi.

Treniraš li samo na treninzima ili i kod kuće. Koliko često treniraš?

Većinom treniram na treninzima, a kod kuće rijetko, samo ponekad.

Kako se osjećaš kad pobijediš a kako se nosiš sa porazom?

Kada pobijedim jako sam ponosan na sebe. Na početku se nisam dobro nosio s porazima, ali sada se znam nositi time. Treba puno raditi na sebi da bi sportaš to postigao.

Je li jednako važna i psihološka kao i fizička priprema?

Naravno da su podjednako važne. Ako ti misliš da ćeš izgubiti, izgubit ćeš sigurno…  Jednako je tako potrebno i fizička priprema jer ako nisi fizički spreman isto nećeš pobijediti.

Često mi se to događalo, ali sada kada sam osvojio 1. mjesto odlučio sam definitivno ne odustati od hrvanja.

Jesi li ikad doživio neku ozbiljniju ozljedu?

Hvala Bogu nisam.

Zašto si se odlučio trenirati baš hrvanje i koliko dugo ga treniraš?

Na početku sam htio trenirati taekwondo zbog bratića, ali  više nije bilo kluba u blizini. Sestra je donijela letke za hrvanje pa smo moj brat i ja odlučili trenirati hrvanje. Ovo mi je peta godina da treniram.

Imaš li nekog idola/uzora hrvača?

Moj idol je trener Danijel Janečić koji me trenirao u Sesvetama.

Kakvi su treneri prof. Trupeljak i prof. Ribarić?

Oni su moji najdraži treneri jer se na treninzima ponekad zezaju sa nama i atmosfera je opuštena.

Zašto bi našim čitateljima preporučio da se upišu na hrvanje?

Na treninzima ćete upoznati nove zabavne prijatelje i neće vam biti dosadno, a usput ćete naučiti nove zahvate i ojačati se.

Martin Bogdanović

Pitanja su osmislili polaznici Novinarske grupe petih razreda u Kašini.