Disali smo u istom ritmu s planetom zahvaljujući međunarodnom najtečaju

Tijekom trajanja pandemije učitelji zemalja regije udružili su se u nastavničku Facebook grupu pod nazivom Nastavnička mreža tokom pandemije u kojoj su jedni drugima pružali podršku i nesebično dijelili materijale jedni s drugima, održavali virtualne sastanke, organizirali razne akcije i slično. Također su pokrenuli veliki natječaj u kojem su mogli sudjelovati učenici osnovnih i srednjih škola. Kategorije su bile: literarni, likovni i glazbeni radovi, a učenici su čak mogli voditi i svoj dnevnik. Ponosni smo što se među 19 radova od stotina radova iz raznih zemalja koji su ušli u finale našlo upravo dvoje naših učenika, od sveukupno tri rada iz Hrvatske u mlađem školskom uzrastu. Autorice tih radova su Mihaela Pavlović i Lorena Jukić.

Poziv na natječaj glasio je ovako (donosimo ga u originalu)

Dragi nastavnici regiona, Svi smo se našli u novoj i ne baš prijatnoj situaciji, ali mi smo profesija od koje najmlađa populacija očekuje adekvatnu podršku. Kako bismo odgovorili na potrebe realne situacije i pružili pomoć svim nastavnicima koji žele da dodatnim aktvinostima angažuju svoje učenike, opredleili smo se za podsticnaje i jačanje dečjeg i nastavničkog stvaralaštva na daljinu, u kućnim uslovima. NASTAVNIČKA MREŽA TOKOM PANDEMIJE – raspisuje javni poziv za sve nastavnike i njihove učenike Pozivamo decu svih država Zapadnog Balkana da uzmu učešće na regionalnom konkursu na temu “Planeta diše u istom ritmu” u sledećim oblastima: Literarno stvaralaštvo: Napišite poetski ili prozni sastav na ovu temu I pošaljite svom nastavniku – učitelju ili direktno administratorima FB grupe “Nastavnička mreža tokom pandemije”.

Naša učiteljica hrvatskoga jezika, Dijana Požgaj  poslala je 5 naših radova (autori ostalih radova su: Lucija Hrgetić, Lovro Perak i Luka Podgorski) od kojih su 4 ušli u uži izbor u kategoriji mlađeg uzrasta, a dva rada su dospjela u finale. Dva učenika naše škole sudjelovala su u likovnom dijelu natječaja.

rad Dominika Klarića, a na naslovnici Davida Ljubića

Radovi su nastali tijekom pisanja školske zadaće, a neki od njih govorili su i o strašnome potresu koji je netom prije otvaranja natječaja pogodio Zagreb. Nestrpljivo smo iščekivali rezultate koji su stigli u drugoj polovici svibnja.

Što o svojem sudjelovanju kaže jedna od finalistica:

“U drugom tjednu nastave na daljinu dobili smo zadatak napisati školsku zadaću i od pet tema koje smo dobili Mihaela i ja smo odabrale onu pod nazivom “Planet diše u istom ritmu.” Nismo se niti nadale da će naši radovi biti odabrani za literarni natječaj u kojem su sudjelovali naši vršnjaci iz raznih zemalja. U finale smo ušle nas dvije i još jedna učenica iz Hrvatske. Nas 19 finalista nismo bili poredani nego su svi radovi proglašeni jednako vrijednima. Dobile smo prekrasne diplome i bile smo presretne. Naš rad pročitalo je na stotine ljudi iz raznih zemalja našeg susjedstva. Najviše me razveselilo što sam diplomu dobila upravo na svoj rođendan”

najljepši poklon za rođendan

Lorena Jukić

Nagrađene radove pročitajte u nastavku

 

Planet diše u istom ritmu!

Pandemija koronavirusa donijela je velike probleme ljudima, no ne i prirodi. Dok se ljudi bore s nezaposlenošću pa čak i smrću, priroda diše punim plućima.
U poznatom talijanskom gradu Veneciji nakon dugo vremena u lagunu su se vratile ribe, no ne samo one, nego i dupini. Zbog karantene, ljudi manje vremena provode vani. To znači da ljudi manje zagađuju prirodu i samim se time priroda obnavlja. Gotovo sva gradska vozila su prestala voziti pa se i zrak pročišćava. Životinje slobodno šeću svijetom i osjećaju se slobodnije. Jednog popodneva je moja sestra krenula u šetnju šumom, kada su joj put prepriječile srne. Sretno su šetale i nisu se obazirale na moju sestru. Na internetu i televiziji, također se mogu naći slične priče s divljim životinjama koje su se približile gradovima, a neke su se čak prošetale ulicama gradova.Za razliku od njih, ljudi se ne osjećaju tako sigurno i opušteno. Osjećaju se pomalo uplašeno jer nitko ne zna kada će ovo sve proći. Jedna stvar koja ipak daje utjehu je to što smo svi u istom problemu i zajedno se borimo. Zemlje koje su manje pogođene pomažu onima koje su teže pogođene. Većina ljudi širom svijeta žrtvuje se i ostaje kod kuće kako ne bi ugrozili stare i bolesne.
Osjeća se jedinstvo i zajedništvo među ljudima. Lijepo je gledati kako si države pomažu. Bit će još ljepše ako nakon svega ovoga nastave s tim. Možda će svijet nakon ovog svega postati ljepše mjesto.

Mihaela Pavlović, 5. b

 

Planet diše u istome ritmu

Planet je lijepo nebesko tijelo. Nastao je prije 4,5 milijardi godina. Na njemu žive životinje, ljudi i biljke. Imamo puno zelenila i cvijeća, ali ljudi su jako neodgovorni i zato imamo puno smeća i zagađenja na planetu. A sada ću vam napisati što se dogodilo krajem 2019. godine.
Ta godina je bila teška za mnoge ljude i za naš planet. Sve je počelo u Kini u kojoj se stvorio koronavirus koji je promijenio život svima. Ljudi su počeli biti bolesni i mnogi su umrli. Zbog mogućih propusta, zakašnjelih reakcija i nepažnje, cijeli svijet se zarazio. Zato smo svi u karanteni. Više ne idemo niti u škole i moramo biti na virtualnoj nastavi. Važno je ostati doma kako bi se sve što prije promijenilo. Tvornice su prestale raditi i manje se planet zagađuje. Znanstvenici su otkrili da je zrak postao čišći. Takav bi trebao biti uvijek. U našu Hrvatsku je također došao virus, ali pogodio nas je i veliki potres. Moj grad Zagreb i okolica su najviše stradali. Potres se dogodio 22. 3. 2020. i od tada su stalno podrhtavanja i mali potresi. Potresi se događaju i u drugim državama. Sve se promijenilo. Više nemamo godišnja doba kao što smo nekada imali. Mislim da su to posljedice zagađenja planeta. Moramo smanjiti korištenje plastike jer ona jako uništava planet.
Moramo čuvati svoj planet, održavati ga jer nam treba čist da bismo mi i naša djeca i unuci mogli još dugo živjeti na njemu. I zato, potrudimo se svi da što manje bacamo smeće i da ga razvrstavamo.

Lorena Jukić, 5. b

Komentari