GOI 2020. – koliko jezika govoriš, toliko vrijediš

Učenica 5. c razreda naše škole, Zora Mara Sikora sudjelovala je na zanimljivom literarnom natječaju pod mentorstvom prof. Irene Đerđe. Natječaj je zanimljiv i po tome, ali i to tome što je sastavak s kojim sudjeluje napisala na njemačkom jeziku, a to joj uopće nije bio problem budući da je odrasla u bilingvalnom okruženju. Tim povodom Zora Mara dala nam je izjavu.

,,Zovem se Zora Mara Sikora, učenica sam 5. C razreda. Ove godine sudjelovala sam na Međunarodnom literarnom natječaju za mlade GOI 2020. Natječaj organizira GOI Mirovna zaklada iz Japana. Na natječaju sudjeluju djeca (do 14 godina) i mladi (od 15 do 25 godina starosti). Tema natječaja je bila „Pismo samom sebi iz 2030. godine“. O natječaju me obavijestila profesorica Irena Đerđa, koja mi predaje njemački jezik. Prijavila sam se jer volim njemački jezik, volim maštati i pisati. Govorim njemački jezik od svoga rođenja jer je moja majka izvorni govornik njemačkog jezika, pa je i mene i mog mlađeg brata naučila govoriti njemački. Mama je s 29 godina doselila u Hrvatsku, a studirala je i rodila se u Njemačkoj. Ja sam se rodila u Hrvatskoj i govorim oba jezika. Također volim i običaje i kulture obje zemlje. Volim koristiti oba jezika jer putem njih upoznajem zanimljive knjige, priče, osobe i stvari.

Koliko stranih jezika govoriš, toliko vrijediš!”

izvor: Renata Budak Lovrić