TikTok – prednosti i mane

Ove smo godine, povodom Dana medijske pismenosti mi novinarke imale zanimljivu radionicu. Dani medijske pismenosti su se održavali od 19. do 25. travnja. S profesoricom smo se još prije dogovorile da će nam tema biti dobre i loše strane TikToka. Vrlo zanimljiva tema o kojoj se zaista može razgovarati. Puno je opasnosti na TikToku, ali na ovoj radionici, koja je održana 23. travnja 2021. fokusirali smo se na jednu. Za početak smo istražile i razgovarale o raznim opasnim izazovima koji se vrte po aplikaciji. Za neke smo nažalost znale, no neke smo i morale istražiti. Svaka je istražila po jedan, pa smo komentirale i donosile zaključke. Svakako je zaključak to da to niti jedan opasan izazov nema nikakve svrhe i nikakve dobre namjere, te da je stravično što sve ljudi rade za preglede i lajkove… Svi smo čuli za Blue Whale izazov. Žalosno je što su tinejdžeri diljem svijeta izgubili svoj život. To je prije bilo aktualnije, no sada su tu i neki razni novi izazovi koji su nas zaprepastili. Gumica izazov, dezodorans izazov, Momo, Cinnamon izazov…i razni drugi. Svaki smo detaljno razradile i niti jedan nije dobar. Neki su manje strašni, kao onaj za povećavanje usana (makar niti on nije bezopasan), ali za neke smo ostale bez riječi. Kada smo to prokomentirale, malo smo i razradile dobre strane. Dakako da Tik Tok ima mnogo dobrih strana, a samo jedna od njih je ta da ima toliko poučnog sadržaja. Ljudi su zaista kreativni i svašta snimaju, npr. savjete za srednju školu, kako se snalaziti bolje u kuhinji, matematičke trikove… bezbroj edukativnog i zanimljivog sadržaja. Ima i smiješnih stvari, jer su ljudi zaista puni kreative.

Ima plesa, odgovaranja na pitanja o raznim predmetima u školi, pomaganje učenicima… Ima i dosta profila gdje ljudi pokušavaju zaustaviti nasilje i objašnjavaju što se sve događa što je isto vrlo poučno. Svidio nam se video o Ukrajincima koji kroz TikTok potiču ljude da govore ukrajinski. Nakon svega toga, zaključile smo da Tik Tok nije prikladno mjesto za djecu. Pod djecu prvenstveno mislimo na osobe od 8 do 12 godina.  Na kraju je svaka dala komentar i iznijela svoje mišljenje na ovu temu. Zaključile smo da bi bilo vrlo dobro da aplikacija traži nekakvu potvrdu da imamo toliko godina (u obliku identifikacijskog dokumenta npr.). Nije dobro da se samo klikne da imamo 16 godina i da nas se pusti u aplikaciju…no ne znamo hoće li se tako nešto uvesti. Zaključile smo da je potrebno educirati djecu o ovoj temi, ali i roditelje koji bi svakako trebali biti upoznati s onime što njihova djeca rade na internetu. Sve u svemu, bilo je vrlo zanimljivo naučiti još neke nove stvari, ali i osvrnuti se i na onaj lošiji dio, na onu tamniju stranu, kako bismo se još više osvijestile i mogle možda nekada nekome pomoći i spriječiti ga u nečemu lošem!

Magdalena Denić