UČENICI 2.D PŠ PREKVRŠJE OSVOJILI NAGRADE NA MEĐUNARODNOM NATJEČAJU

Osnovna škola „Matija Gubec“ iz Tavankuta organizira svake godine međunarodni nagradni literarni, novinarski i likovni natječaj „Bogatstvo različitosti“ za učenike osnovnih škola, a tema ovogodišnjeg natječaja bila je: „KNJIGA JE MOJ NAJBOLJI PRIJATELJ

Učiteljica 2.d razreda PŠ Prekvršje, Snježana Prusec-Kovačić, odabrala je dva učenička rada i poslala na natječaj.

Tia Gregurec napisala je novinarski rad Knjižni junak, a  Aleksej Sikora napisao je novinarski rad pod nazivom Fufožderi su zakon, te su osvojili 2. i 3. nagradu.

Tia se u svom novinarskom radu osvrnula na projekt Naše male knjižnice kojeg je organizirala Ibis grafika povodom Godine čitanja. Cilj projekta bio je poticanje kritičkog čitanja te promoviranje europskih autora i ilustratora. U školi smo pročitali priču Drhturavi vitez koju je napisao litvanski pisac Kestutis Kasparavičius.

Tema Aleksejevog novinarskog rada bio je Sesvetski pričofest kojega svake godine organizira Knjižnica Sesvete povodom Mjeseca hrvatske knjige. Tim povodom učenici 2.d razreda pročitali su tri knjige Sanje Lovrenčić:  Četiri strašna fufoždera i jedan mali fufić, Mjesečeva splav i Djevojčica iz cirkusa.

Čestitke malim novinarima na osvojenim nagradama.

Click to access bogatstvo_22_nagradeni.pdf

Snježana Prusec-Kovačić, mag.prim.educ., savjetnica

U nastavku donosimo nagrađene radove

Fufožderi su zakon

Povodom Mjeseca hrvatske knjige od 15. listopada do 15. studenoga, učenici 2.d razreda PŠ Prekvršje uključili su se u Sesvetski pričofest kojega svake godine organizira Knjižnica Sesvete.

Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige odvijao se pod nazivom „Hrvatski autori u Godini čitanja.“  Učiteljica Snježana posudila je u Knjižnici Sesvete priče književnice Sanje Lovrenčić: Četiri strašna fufoždera i jedan mali fufić, Mjesečevu splav i Djevojčicu iz cirkusa. Priče su bile vrlo zanimljive i smiješne te su ih učenici naučili i prepričati. Zbog epidemioloških mjera nisu ih uspjeli ispripovijedati učenicima iz drugih škola na književnom susretu u Knjižnici kako je bilo zamišljeno.

Svi učenici 2.d razreda sudjelovali su i u likovnom izražavanju na temu pročitanih priča, a njihovi su radovi izloženi u Knjižnici Sesvete.

Aleksej Sikora

Knjižni junak

Prošle školske godine povodom Godine čitanja uključili smo se u projekt Naša mala knjižnica
koju je organizirala Ibis grafika. Cilj projekta bio je poticanje kritičkog čitanja te
promoviranje europskih autora i ilustratora.
Mi smo odlučili pročitati priču Drhturavi vitez koju je napisao litvanski pisac Kestutis
Kasparavičius. U priči smo upoznali sramežljivog patka Antuna koji postaje junakom cijele
priče. U razredu smo odredili mjesto za čitanje priča „Kutić za čitanje“ u kojeg smo se
udobno i ugodno smjestili te slušali Drhturavog viteza kojeg je čitala učiteljica. Zajedno s
učiteljicom Snježanom izradili smo lutku prema liku Antuna te s Dnevnikom putovanja
poslali u prijateljsku školu u Zadru. Svaki učenik 2.d razreda OŠ Šime Budinića nosio je
lutku, patka Antuna, kući i u Dnevnik putovanja nacrtao i napisao što je lutka taj dan
doživjela. Kada je Drhturavi vitez obišao sve učenike 2.d razreda iz Zadra, vratio se natrag u
naš razred. S veseljem smo čitali i gledali doživljaje patka Antuna. Naši prijatelji iz Zadra
poslali su nam svog Drhturavog viteza da upozna naš kraj i našu školu. Uživali smo noseći ga
kući.
Čitajući priču o patku Antunu razvijali smo govornu komunikaciju i kritičko mišljenje,
vježbali vještinu slušanja i prepričavanja. Učiteljica nas je poticala i na samostalno čitanje.
Iz priče Drhturavi vitez naučili smo da prava radost nisu klizaljke, već ljubav i povezanost
među ljudima diljem svijeta, bez obzira koliko su različiti.

Tia Gregurec