Ukrajinska Anne Frank na TikToku

U sklopu Dana medijske pismenosti 2022. na satu novinarske 5. svibnja 2022. imali smo radionicu pod nazivom Ukrajinska Anne Frank na TikToku u sklopu koje je nastala knjiga koju su naši novinari izradili u programu BookCreator. Nakon što nas je profesorica Dijana Požgaj upoznala s videima poznatih ukrajinskih TikTokerica, same smo istražile što su sve i zašto snimale te zašto ih nazivaju ukrajinskim Annama Frank.

Dani medijske pismenosti 2022.

Valeria Shashenok, poznata ukrajinska tiktokerica, upoznavala je cijeli svijet sa stvarnom situacijom u Ukrajini. Svoj je profil na TikToku posvetila tome, i podijelila na koje se načine Ukrajini može pomoći. Mi smo knjigu posvetili baš tome te podijelili neke od Valerijinih videa. Njoj je profil na TikToku donio i slavu, iako se ona ne obraća svijetu radi toga. Sudjelovala je na vijestima BBC-a, te tamo dala izjavu dok je još bila u skloništu. Valeria tu situaciju prikazuje na ironičan način, iako se lako vidi da je situacija jako ozbiljna. Braneći svoju državu, Valerijin brat kojem je bilo samo osamnaest godina, poginuo je. I to nije sve, previše ljudi je već izgubljeno, a još se ne vidi kraj. Iako je Valeria sada u na sigurnom u Italiji, i dalje dobiva videe i poruke svojih prijatelja i sunarodnjaka koji prikazuju i to da je mnogo starijih ljudi i dalje u Ukrajini, i da se šteta samo povećava. Baš to pokazuje da TikTok nije samo još jedna društvena mreža koja služi isključivo za zabavu, nego da može biti platforma koja pokazuje realnost situacije koja je nezamisliva u 21. stoljeću i koja je uzrokovala više tuge i žalosti nego što itko ikada trebao doživjeti.

Dani medijske pismenosti na engleskom

Učenici polaznici INA-e STEMy English sudjelovali su na radionici radionici za Dane medijske pismenosti pod vodstvom prof. Nine Rezo.

zmajček u Autodrawu

Učenici su prošli kroz UNICEF-ovu slikovnicu A picturebook about media nastalom za Dane medijske pismenosti. Nakon toga su učenici morali osmisliti neki svoj simbol kojim su izrazili svoje osjećaje koristeći Autodraw.

Gabi Pavlović