Dan šarenih čarapica u 2. a

Svjetski dan osoba s Down sindromom

21.3. 2018. u 2. a razredu obilježili smo  Svjetski dan osoba s Down sindromom. S aktivnostima smo započeli dva dana ranije, čitanjem otvorenog pisma Ivane Klarić, koje prenosimo u potpunosti:

„Postoje neka djeca. Ona se rode, znaš, s malo drugačijim kromosomima. Zapravo, samo s jednim. Dvadeset prvim. Ništa posebno. Jedan manje – više.
Ali pazi, nemaju oni zato manje, kako kažu neki. Više imaju. Dobiju dobrotu, kakvu ja ne nosim u svojim prsima. Dobiju iskrenost, kakvu ja ne poznajem u svojoj glavi. Nose ogromnu ljubav. Osjećajnost. Predivnost.
I znaš što? Nisu oni drugačiji. Mi smo. Jer ne kužimo život. Jer smo svojom glupošću blokirani. Jer ne gledamo srcem, nego rangiramo prema kojekavim normama. Mi smo, kad ti kažem. Mi smo zakinuti.
A oni? Oni su čisti blagoslov.”
Ivana Klarić

Nakon pročitanog pisma, koje nas je raznježilo, obojali smo čarapice izrezane iz papira i njima ukrasili prigodni plakat.

U srijedu smo za školu obukli dvije različite čarape i od učiteljice saznali da to nije zato što ta djeca ne mogu upariti čarape, već zato što se želi istaknuti različitost. Nakon razgovora pogledali smo film u kojem jedan dječak priča o svojoj sestrični s Down sindromom. Opet jedna dirljiva, nježna i poučna priča. Naravno da smo na papir napisali svoje dojmove.

Naravno, učiteljica nas je i poslikala. U nastavku pročitajte što smo napisali, a za kraj pogledajte film nazvan Djeca s posebnim potrebama.

„Bila sam tužna kad nam je učiteljica pustila film. Shvatila sam da moramo pomoći djeci koja imaju Down sindrom i da su oni važniji od nas koji smo zdravi.“ (Tatjana Budek)

„Shvatila sam da moramo poštovati, biti dobri i lijepo se ponašati prema djeci s Down sindromom. Svi smo prijatelji.“

( Luvija Mamić )

„Danas sam naučila da ona djeca koja imaju Down sindrom, imaju dvadeset i jedan kromosom.“ ( Ema Novosel )

„Danas sam se osjećao grozno. Nije baš lijepo imati Down sindrom.“ ( Leon Kašnar )

„Meni je drago da su bilo koja djeca s Down sindromom sretna. Kad nam je učiteljica pustila video osjećala sam se tužno jer neki u mom razredu nismo kao ta djeca i malo mi je čudno kada ih vidim.“ ( Laura Rebrović)

„Osjetio sam u sebi malo tuge, ali više sreće. Naučio sam da se ne smijem rugati ljudima s Down sindromom i ne smijem stalno buljiti u njih, nego se sprijateljiti. Nekim ljudima želim reći da prestanu govoriti nešto ružno o njima.“

( Josip Brusek )

„Osjećala sam tugu i ljubav. Danas sam naučila da se ne smijemo rugati drugima iako su drugačiji i moramo se lijepo ponašati.“ ( Laura Lovrenščak )

„Osjećao sam se veselo. Gledali smo djecu s Down sindromom. I slikali smo čarape.“ (Ivan Iljić )

„Odlučila sam da djeci s Down sindromom treba pomagati.“ ( Laura Salopek )

“Danas sam naučila da su Daunići najljepša djeca na svijetu.“ ( Lara Lambevska )

„Ja sam danas shvatila da drugi ljudi nisu kao mi. Tek sam danas shvatila da drugi ljudi imaju posebne potrebe. Ja se sad osjećam tužno.“ ( Ena Soldo )

„Osjetio sam sreću. Shvatio sam da nismo svi isti. Moramo pomagati onima koji nešto ne mogu i moramo se promijeniti.“ ( Fran Pandek )

„Ja sam se osjećala tužno. Naučila sam da neka djeca imaju 21 kromosom.“ ( Paola Greguranić )

„Naučila sam da se ne smijemo ismijavati i rugati, već da dođemo do te osobe i i pitamo možemo li biti prijatelji.“ ( Dorotea Combaj )

„Danas smo gledali filmić o Down sindromu. Osjećala sam se tužno. Naučila sam da su Daunići dobra djeca.“ ( Ivona Fluka )

„Danas sam naučio da su ljubav i dobrota najbolji. Djeca s Down sindromom jesu drukčija od nas ali se ponašaju ljepše od nekih od nas.“ ( Ljudevit Novosel )

„ Danas sam naučila da su djeca koja imaju Down sindrom veselija od nas.“ ( Gabrijela Žeželj)

„Danas sam naučio da su oni koji imaju Down sindrom jako dobra djeca i imaju toplo srce.“   ( Viktor Fran Pandek )

I kao što smo obećali, film za kraj!

Pozdravljaju vas 2.a i učiteljica Ksenija Kovačić!

KAD VIDITE OSOBU ILI DIJETE S POTEŠKOĆAMA U RAZVOJU, NE GLEDAJTE IH DRUGAČIJE, JER IAKO SMO DRUGAČIJI IPAK SMO JEDNAKI.

Ksenija Kovačić

I učenici 4. d obilježili su Svjetska dan osoba s Down sindromom