Iznenađenje za zadnji radni dan

Dugogodišnja pedagoginja naše škole, Blanka Abinun u petak 10. 11. 2017. odradila je svoj zadnji radni dan u našoj školi te je od ovoga tjedna u zasluženoj mirovini. Svi učitelji naše škole jako su cijenili i voljeli Blanku i kao stručnjaka u svome poslu, a prvenstveno kao jednu prekrasnu suosjećajnu osobu koja je uvijek bila spremna pomoći svojim kolegama i učenicima naše škole. Upravo zato, u srijedu 8. studenog,  učitelji naše škole odlučili su prirediti joj jedno iznenađenje za rastanak. Naime, svi su se potajno okupili u učionici i pričekali su Blanku koja je tamo dovedena uvjerena da dolazi riješiti problem. Umjesto problema, dočekala su je nasmiješena lica njezinih kolega i djece. Tom prigodom, Blanka je dobila darove i poslušala je prekrasne govore njezinih kolega. Sve prisutne najviše je dirnuo govor naše vjeroučiteljice Mirjane Novak, koji vam donosimo u cijelosti u nastavku teksta.

Draga Blanka!                                                                                                     

Sjećam se jednog razgovora u školi koji mi nije bio baš ugodan. Osjećala sam se napadnutom, tužnom, nezaštićenom, a  okruženje mi se činilo nekako  neprijateljskim. Jedine prijateljske oči bile su Vaše. U njima sam pronašla nekakav mir, one su ohrabrivale, ulijevale nadu. Vaše su riječi bile umjerene i odmjerene i u cijelu su neugodnu situaciju unijele nešto toplo i ljudsko. Zapravo, u mnogim situacijama je bilo tako. Vjerujem da je većina mojih kolegica i kolega doživjela nešto slično.

 Svi znamo da je potrebno mnogo rada, stalnog učenja i usavršavanja da bi čovjek bio dobar u poslu kojeg radi. Većina ljudi taj dio dobro radi. Jedan drugi dio posla je puno teži. To je biti Čovjek, uvijek i u svemu. Većina ljudi je dobra prema ljudima od kojih ima koristi ili su im nadređeni, prema onima koji im mogu pomoći u nekom sebičnom probitku. No, rijetki su ljudi koji su svakom čovjeku dobri, koji uvijek štite ČOVJEKA jer je čovjek, koji imaju razumijevanja i samilosti bez ikakve računice, koji će se izložiti neugodnosti radi drugoga. Rijetki su oni koji će amortizirati tuđe slabosti, spriječiti svađu, upozoriti tiho i bez buke ako je nešto krivo. Vi ste Blanka u svom radu bili uvijek i prije svega Čovjek, pošteni, radišni, nikada druge niste osuđivali i uvijek ste uvažavali  svačiju posebnost. Koliko smo puta ulazili u Vašu kancelariju s velikim problemom, a izlazili s malim. Nije se problem riješio, no pomogli ste nam da na problem gledamo drugačije, više nismo u problemu bili sami. Netko je jednom rekao da „Male stvari čine život lijepim. A lijep život nije mala stvar.“ Dodala bih da je prava umjetnost pomoći ljudima upravo u tim malim, svakodnevnim stvarima koje život čine lijepim. U tome ste, Vi Blanka, uistinu prava umjetnica. Iz vaših usta, čak i neugodna  istina, ponekad potrebna kritika, zvučala je ohrabrujuće, nije vrijeđala, nije plašila, nije omalovažavala. Zar to nije umjetnost? Učiniti da se čovjek uvijek osjeća dostojanstveno u situaciji koja nije obećavajuća? Biti strpljiv s ljudima, čekati  ih da razviju svoje potencijale, ne gledati u njima ono što su u tom trenutku krivo napravili, već gledati iznad toga i vidjeti čovjeka koji se bori na svoj način, koji može pogriješiti jer je samo čovjek.

Eto u tome se razlikuje uspješan i dobar čovjek od onoga koji je samo uspješan. Uspješnost i stručnost su važni, no smatram da je najveći uspjeh postati i ostati dobar čovjek. Ono što ćemo pamtiti nije samo Vaša besprijekorna stručnost, više od toga, ćemo pamtiti Vašu ljudskost. To je ono zbog čega se živi i radi, ne smije biti posao radi posla, slave, novca, posao je da bi čovjek ostvario sebe kao čovjeka, biće zajednice, biće za drugoga. To je smisao ljudskog života i postojanja, za to nas je Bog stvorio. To je ono što želim da naučimo našu djecu, naše učenike. Kako reče A. G. Matoš „Postati čovjek, ljepše je nego postati kralj.“

Nadam se da ćemo, poučeni Vašim primjerom, biti strpljivi i nježni sa osobom koja će Vas u poslu zamijeniti, čekati je da se snađe, dati joj priliku i prihvatiti je.

No u srcima nas, Vaših kolega s posla, ostat će duboko upisana jedna Blanka kao svijetli primjer i putokaz kako treba živjeti i raditi!

Mirjana Novak

 

Komentari