Produktivno Vijeće učenika

Prvo Vijeće učenika OŠ Vugrovec-Kašina održano je  25. listopada 2019. u PŠ Vugrovec. Ravnatelj Vladmir Vuger prozvao je učenike predstavnike svih razreda. Sastanku su prisustvovali učenici razrednih odjeljenja MŠ Kašina, PŠ Vugrovec, PŠ Prekvršje i PŠ Planina. Bilo nas je 30 od ukupno 41.

Izbor vodstva

Ravnatelj je zatim, pozvao članove Vijeća da predlože učenike koji bi obavljali dužnost predsjednika i potpredsjednika. Predloženi su: Patrik Ivančić (4.b), Ema Milanković (3.d), Ivica Vidaković (2.a), Sven Židak (7.e) i Tia Šambar (8.b). Svaki kandidat kratko se predstavio, nakon čega je uslijedilo glasovanje. Većinom glasova (16) za predsjednika je izabran Sven Židak iz 7.e, a za zamjenika predsjednika izabrana je Tia Šambar iz 8. b (11 glasova).

Edukacijom protiv nasilja

Naša nova pedagoginja Zorana Mijulkov upoznala nas je s pojmom nasilja i koja se točno ponašanja smatraju nasiljem te je učenike upozorila da u školi nasilje ne smijemo tolerirati i da je u slučaju nasilja među djecom škola dužna obavijestiti policiju i Centar za socijalnu skrb. Nakon toga smo formirani u skupine za grupni rad te smo imali zadatak na radni listić zajednički odgovoriti na pitanje „Koji oblici nasilja su prisutni na našoj školi?” i „Što mi kao učenici možemo učiniti da se nasilje u našoj školi smanji ili nestane?” Marljivo smo prihvatili zadatak. Iz grupnog rada saznali smo da se pojavljuju različiti oblici psihičko-emocionalnog nasilja – najviše ima ogovaranja iza leđa, izbacivanja iz društva, vrijeđanja, ismijavanja, nasilja preko interneta, koje učenici ne prijavljuju uvijek svojim učiteljima. Ravnatelj i pedagoginja su nas upozorili da se učenici ne moraju bojati policije nego da im je cilj s djecom koja čine i trpe nasilje razgovarati i pomoći im da svoja ponašanja poprave, a onima koji su bili žrtve pomoći da se nauče bolje ograditi i obraniti od nasilnika. Također smo upućeni da na Satu razrednika o svemu o čemu smo danas raspravljali obavijestimo svoje prijatelje iz razreda i da im kažemo da se, budu li suočeni s nekim od oblika nasilja, obrate svojem razredniku, pedagogu ili bilo kojem učitelju. Ravnatelj nas je pitao imamo li pitanja ili prijedloge, te postoje li kakvi problemi. Jedna je učenica izrazila želju za klupama i stolovima na dvorištu, odnosno pitala je zašto u Kašini ne postoji neka vrsta učionice na otvorenom. Jedan se učenik požalio na išarane stolice, na što mu je ravnatelj odgovorio da je školski namještaj skup i da se učenici moraju potruditi ne uništavati školsku imovinu. Ja sam pitala za kabel za jednu učionicu u MŠ Kašina, na što je ravnatelj odgovorio da će to uskoro biti riješeno. Neki učenici su predložili da ponesu u školu jastučiće kako bi im bilo ugodnije sjediti.

Ovo je bio jedan vrlo zanimljiv, poučan i produktivan sastanak i važno je da i nas učenike pitaju za mišljenje.

Lucija Palikuća

(prema zapisniku pedagoginje Škole)

Komentari