Molitve za Australiju

Prošli tjedan, požari u Australiji napokon su stavljeni pod kontrolu…

Na ovome, ne baš tako blistavome svijetu, događaju se i lijepe i one manje lijepe stvari. Svi znamo za požar koji je bio u Amazoniji. Kao što se vijesti brzo šire, tako je i s požarom. Već nama svima poznati, stravičan požar u Australiji je trenutačno u kontroliranome stanju. Naime, govori se kako je uzrokovan previsokim temperaturama, odnosno toplinskim valom. U samom početku, požari su bili raštrkani na više lokacija. Zbog snažnog vjetra, dva požara su se spojila u megapožar. Na mjestu zvanom Gospers Mountain, požar je uzrokovan munjom i zahvatio je više od pola milijuna hektara. Od njega je sve i krenulo. Radeći svoj posao, vatrogasac iz Australije je poginuo. Također, poginulo je 30-ak ljudi. Tisuće ljudi je na ulicama, bez ičega. Velik broj kuća je izgorio, a da ne pričamo o životinjama. Stradalo je ili ozlijeđeno milijardu životinja. Nisu to samo brojke, već stvarnost. Malene koale su se penjale ljudima na ruke, a ljudi su im davali vode. Iz aviona je klokanima i ostalim životinja bacana hrana. Žalosno je to kako je požar došao pod kontrolu tek nakon dva i pol mjeseca. Nije ništa gotovo. Temperature će, kažu, doseći i do 48 Celzijevih stupnjeva. Gledajući sami kontinent Australiju na slici, možemo vidjeti kako je skoro pa pola Australije u zaista kriznom vremenu.

Australija iz zraka

U ovakvim trenutcima svi trebamo promisliti o vlastitim životima. Žalimo se na neke sitne gluposti. U usporedbi s najvećom katastrofom koja se dogodila u povijesti Australije, skraćeni praznici su zaista beznačajna sitnica. Evakuacije su za stanovnike Australije već najnormalnija stvar. Gužve na cestama su kilometrima dugačke, a red za gorivo još duži. Vode i hrane jedva da i ima, a gorivo je na rezervi. Mnogi ljudi se vode kao nestali. Izgorjela je površina veličine cijele Južne Koreje. Turisti se vraćaju kućama, a nitko ne zna što će biti s Australijom. Nitko više neće moći zamisliti Australiju kao predivno turističko mjesto. Sve je izgorjelo. Australci su se dobro organizirali i ne bježe. Stanje na terenu, potpuno je pokriveno, tako da u svakome trenutku imaju informaciju koja je cesta zatvorena, kamo je opasno putovati, kojim se službama javiti. U Canberri se ni nebo ne može vidjeti koliko je prepuno dima. Dim je stigao čak do Južne Amerike.

Mnogi su zabrinuti zbog najave stručnjaka da će neke vrste potpuno izumrijeti.

Udruga Prijatelji životinja poručila je da je najlakši način borbe protiv nezaustavljivih klimatskih promjena prestanak jedenja mesa. Želimo li spasiti koale i klokane, prestanimo jesti krave, svinje, kokoši i druge životinje. I koala koja očajnički pokušava izbjeći vatru i prestravljeno janje koje čeka da mu prerežu vrat jednako osjećaju strah i žele živjeti.

Učiteljica iz Zadra, s obitelji je otišla u Australiju. Nedugo zatim, vratila se iz jednog razloga. Zbog požara. Mnogi životi su ugroženi. Životi životinja i ljudi. Mladih i onih starijih. Trebamo prestati biti sebični i početi misliti kako je drugima. Trebamo biti zahvalni za to što smo na sigurnome, što imamo zdrave članove obitelji. Kao zajednica od 7 milijardi ljudi na svijetu, trebamo biti ponosni što postoje ljudi koji i u ovakvim nevoljama žele dobrovoljno pomoći, makar se doveli u životnu opasnost. Iskreno se nadajući da će se stanje smiriti u što kraćem vremenu, sretna sam što sam sa svojima voljenima. Sretna sam što idem u školu. Australcima su sada ljetni praznici, bolje rečeno praznici koji su neopisivo opasni. Mnogo ljudi i donira novac ili ono što mogu za ljude i životinje koji su ostali bez kuća i krova nad glavom. Vjernici raznih vjera ujedinili su se. U nedjelju 5. siječnja 2020. u australskom parku Bonython u Adelaideu, više od 50 ljudi, muslimana i kršćana zajedno su molili za kišu. Vjerujem da će svatko izvući sebi neku lekciju iz ovoga, ne gotova, zastrašujućeg i potresnoga slučaja.

• naslovna fotografija iz djela je Pray for Australia ukrajinske umjetnice, pobjednice Supertalenta, Kseniye Simonove koja slika pijeskom te je napravila prekrasan u video u kojem poziva ljude da mole za Australiju

Magdalena Denić

Učenice 4. d pogledale su video Kseniye Simonove i donosimo Vam njihove dojmove:

Za Australiju želim zaželjeti jednu veliku kišu koja će ugasiti sve požare. Želim da niti koale niti klokani ne budu ugroženi niti da izumru jer su jako lijepe i slatke životinjice. Želim da ljudi u Australiji ne budu gladni niti žedni i da svi dobiju nove kuće. Mogla bih plakati tri dana. Želim da svi ljudi u Australiji na kraju budu sretni.

Marija Roginić

Nadam se da će se požari smiriti i da će svi ljudi biti živi i zdravi. Željele bih da su sve koale i klokani preživjeli. Kad sam pogledala video, počela sam plakati. Ja mislim da moramo cijeniti ono što imamo i ne žaliti se na gluposti. Trebamo se uvijek sjetiti požara u Australiji i ljudi i životinja tamo. Molimo za Australiju.

Lucija Leš

Ljudima u Australiji želim da padne što više kiše i da sve brzo prođe. To što se tamo događa je užasno. Želim da niti jedna vrsta životinja ne izumre i da su svi na sigurnome. Samo dragi Bog to može spriječiti.

Lucija Rožić