Don Kihot – jahački raj u Prigorju

U Dobrodolu se smjestila udruga Don Kihot. To je prekrasno mjesto gdje možete jahati konje ali i proslaviti nezaboravni rođendan. Osim običnog jahanja tamo se provodi i terapijsko jahanje te se pomoću konja provodi rehabilitacija djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom. Ako ste stariji od 16 godina možete i volontirati. Osim konja tamo su dom našle i koze, magarci, kunići pa čak i vijetnamska svinja. Djeca mogu uživati u hranjenu životinja i možete ponijeti svoju hranu.

Lucija jaše na Eminom rođendanu
preslatka Gita

Rođendan za pamćenje

Naša prijateljica Ema Vrbanić tamo je proslavila svoj 12. rođendan. Tamo smo imali priliku jahati konje a kada smo se tek okupili igrali smo stolni nogomet. Prije jahanja smo hranili životinje, timarili smo konje i mazili zečeve. Nakon toga smo igrali povuci-potegni i gađali metu lukom i strijelom. Na kraju rođendana smo se na čistom zraku počastili pizzom i tortom. Bilo je to nezaboravno iskustvo.

Osim što je tamo slavila rođendan, Ema tamo ima sate jahanja pa smo joj postavili par pitanja o tome.

INTERVJU S EMOM

Kako se osjećaš dok jašeš?

Obožavam jahanje. Dok jašem, osjećam se svoja i opuštena.

Emin trening

Što misliš o konjima?

Mislim da su konji prekrasne i plemenite životinje.

Što misliš o jahanju kao sportu?

Mislim da je to jako lijep sport i uživam u njemu. Svakome bih preporučila jahanje.

Kako izgleda jedan tvoj trening?

Jedan trening traje 45 minuta i izgleda tako što dođemo do osedlanog konja, zatim se popnemo na njega i onda nas trenerica vodi na jahanje te nam govori u kojem smjeru trebamo ići.  Tada učimo nove trikove vezane za natjecanja.

Što rade volonteri?

Volonteri pomažu osedlati konja, hrane ih i odvode ih u staje te pomažu u terapijskom jahanju.

Planiraš li volontirati i s koliko godina se može početi?

Da, planiram, a može se početi sa 16 godina. Prekrasno je pomagati drugima.

Što ti je sve potrebno za jedan sat jahanja?

Potrebna mi je jahačka oprema: kaciga i čizme.

Jesi li još negdje jahala prije Don Kihota?

Da, jahala sam u Zelini i u školi jahanja Popovec.

Jan Kužilek i Lucija Hrgetić