Naučili smo kako biti sigurniji na internetu

Na Satu razrednika 8. 2. 2023. nas učenike 8. b razreda, naša razrednica, Mateja Matković je iznenadila jednim predavanjem o Danu sigurnijeg interneta koje nam je održala naša školska knjižničarka Katarina Jukić. Na predavanju nam je naša školska knjižničarka objašnjavala koje sve vrste zlostavljanja na internetu postoje i kako ih izbjeći. Pričala nam je o internetskom nasilju, kako ne smijemo na to odgovarati niti ga smijemo ignorirati, kako postoje razni ljudi koji koriste internet u loše svrhe i kako internet i nije baš najpouzdaniji za upoznavanje novih ljudi. Saznali smo da postoje i razne kompanije i firme koje namjerno izvlače informacije iz ljudi, najviše djece i mlađih koji padnu na takve zamke i kako ne bismo smjeli komunicirati s nepoznatim ljudima s društvenih mreža. Na početku predavanja objašnjavali smo neke pojmove kao što su: „šala i uvreda“. Nakon toga prošli smo kroz kategorije internetskog nasilja, kakvi oblici mogu biti i kako nas mogu izmanipulirati i tako izvući informacije iz djece i mladih ljudi koji se ponekad osjećaju tužno pa traže nove online prijatelje koji ih podržavaju kako bi vidjeli da imaju povjerenja. Nakon toga pogledali smo video Hrvatske policije kako to može izgledati. Naša školska knjižničarka pokazala nam je par mailova kako su njoj slali razne sadržaje poput: „Naslijedit ćeš moje bogato nasljedstvo samo mi pošalji informacije da ti mogu uplatiti“, „Osvojili ste nagradnu igru, molimo vas da uplatite 100 eura, a onda ću vam ja poslat 1000 eura.“. S ovog predavanja naučili smo kako postupiti u slučaju internetskog nasilja, kako ne smijemo vjerovati svemu na internetu, kako moramo znati da kada nas netko vrijeđa na internetu to ne smijemo ignorirati i to ne moraju biti stvarni ljudi nego to mogu biti i roboti (umjetna inteligencija) koja jako utječe na internet. Ako vas netko maltretira na internetu koga poznajete, morate prijaviti odrasloj pouzdanoj osobi i toj osobi lijepo reći da vam smeta što radi. Na tom predavanju naučili smo puno toga što nismo znali. Nadam se da će te nakon ovoga biti sigurni na internetu i pazite što radite.

Stripovima do poruka o sigurnosti

Učenici naše škole koji sudjeluju u projektu DigIT za vrijeme boravka u Turskoj i nakon povratka s mobilnosti izrađivali su stripove u programu Pixton čija je tema bila vezana uz sigurnost na internetu.

Ivan Đuran

Komentari