200 sadnica školi na Dan planeta Zemlje

Dan planeta Zemlja se svake godine obilježi na jako zanimljive načine, a ova godina nikako nije iznimka. Naime, okoliš naše područne škole u Vugrovcu bit će obogaćen zasađivanjem preko 200 sadnica voća i bobičastog voća. Veliki prostor od 1000 kvadrata trebalo je za ovu akciju i pripremiti jer je bio zarastao u šikaru. Uz pomoć Hrvatskih šuma, na inicijativu udruge Zelene i plave Sesvete prostor naše područne škole u Vugrovcu počišćen je od grmlja i šikare. Stroj koji je u tome pomogao nije mogao baš sve, pa su to napravili članovi DVD-a Vugrovec, a tijekom ovog tjedna i drugi okolni DVD-ovi uključit će se kako bi pripremili teren za hvalevrijednu akciju. Na očišćenom dijelu zemlje davno, dok se gradila škola, nalazio se voćnjak. I učitelj Đuro Popović davnih je dana svoje sumještane i učenike podučavao znanjima iz voćarstva i poljoprivrede.  Novoobnovljena škola zaslužuje i dostojan okoliš i zato nas veseli da će to uskoro i dobiti. Tvrtka KANPAK d.o.o. i prva hrvatska burza za investiranje u zelenu tranziciju GreenFusion udruženim snagama to su i osigurale. KANPAK d.o.o. donirao je sredstva za oko 200 sadnica koje će biti posađene upravo na toj zemlji te će služiti kao edukativni školski voćnjak, a buduće krošnje natkrivat će i učionicu na otvorenom u budućnosti. Sadnice su pribavljene od hrvatskog proizvođača, točnije iz rasadnika Bonus Malus. Svaki razred planira posaditi svoje vlastito drvo o kojem će se brinuti tijekom cijele godine. Ovime se ujedno motivira učenike na brizi o planetu i sudjelovanju u akcijama sađenja. Ova naša akcija sađenja održat će se u subotu, na Dan Zemlje 22. travnja. Pitale smo ravnatelja naše škole hoće li se slična ovakva akcija održati i na području oko naše matične škole, pa smo saznale kako tako nešto za sada nije moguće i u školi u Kašini. Naime, tamo još uvijek čekamo nadogradnju škole koja tek slijedi, pa s ovakvim akcijama treba pričekati. Ovo sađenje dar je školi i njezinim učenicima koji će se o tim voćkama brinuti, ali isto tako i našoj planeti. Ovo je stvarno predivna akcija pa se uvijek možete pridružiti! Zahvaljujemo svim donatorima i udrugama koje su se uključile u ovu hvalevrijednu akciju!

*naslovna fotografija preuzeta s Facebook stranice Zelene i plave Sesvete

Gabi Pavlović