Podcast was a blast – aktivnosti u projektu

Učenici naše škole zajedno sa svojim mentoricama Ninom Rezo, Marinom Sertić, Sanelom Španić i Dijanom Požgaj sudjelovali su u zanimljivom eTwinning projektu Podcast is a blast koji su same osmislile i vodile. Osim naših učenika partneri u projektu bili su i učenici iz raznih europskih zemalja: Slovačke, Španjolske, Portugala, Turske, Srbije i Italije. U drugom polugodištu nastalo je mnogo zanimljivih radijskih uradaka različite tematike.

Make it heard

Opcionalan zadatak u siječnju bilo je sudjelovanje sudionika projekta na međunarodnom radijskom natječaju Make it heard – međunarodnom podcast i glazbenom natjecanju za škole, koje suorganiziraju European School Radio i razne obrazovne i kulturne institucije iz Grčke i Cipra. Ove godine, učenici su bili pozvani da izrade originalne podcaste u trajanju od 7 do 10 minuta, zamjenjujući dosadašnje kratke radijske poruke. Raspravljali su o temama koje su im važne, pretvarajući razgovore iz učionica u smislen audio sadržaj. Naglasak je bio na govoru, dok se glazba koristila samo kada je doprinosila kvaliteti slušnog doživljaja. Škole iz cijelog svijeta imale su priliku sudjelovati i podijeliti svoje glasove. Učitelji i voditelji timova vodili su učenike u izradi promišljenih i kvalitetno produciranih radijskih priloga. U natječaju su sudjelovali učenici iz PŠ Vugrovec, mentorica: Nina Rezo snimivši emisiju o Gen Z rječniku pod naslovom Gen Z podcast.

Učenici iz Kašine (mentorica: Dijana Požgaj) snimili su podcast o aktualnoj temi o kojoj smo već pisali u Zmajčeku, a to je Brainrot.

Reklame nas mame

Učenici su u veljači izrađivali i snimali kratke audio reklame na engleskom jeziku. Cilj zadatka bio je vježbanje govora i kreativnosti. Najprije su birali proizvod, uslugu ili događaj koji žele promovirati, zatim su osmislili i napisali scenarij reklame u trajanju od 30 do 60 sekundi. Reklama je trebala imati zanimljiv uvod, jasno predstavljeni naziv i prednosti onoga što reklamiraju te poziv na akciju. Učenici su mogli dodati slogan, glazbu ili zvučne efekte. Nakon snimanja reklame pomoću alata poput Audacityja ili internetskih snimača, mogli su uređivati snimku i zatim je podijeliti s učiteljem. Kroz ovaj zadatak učenici su se zabavili i usavršavali svoje komunikacijske vještine.

Učenici iz PŠ Vugrovec s učiteljicom Ninom Rezo snimili su reklamu za parfem pod nazivom Whisper of eternity.

Osim parfema, reklamirali su i druge zanimljive proizvode.

Učenici iz Kašine snimili su s učiteljicom Dijanom Požgaj reklamu o našoj školi.

Ukusni zadatak
Treći mjesec posvetili smo nacionalnim jelima te su učenici iz raznih zemalja trebali snimiti audiorecepte ili emisiju o tipičnom jelu njihove zemlje ili kraja. Učenici iz Kašine s učiteljicom Dijanom Požgaj radili su radio emisiju o nacionalnom jelu Prigorja. Snimali su emisiju o tenkoj gibanici. Prvo su trebali odabrati nacionalno jelo, u ovom slučaju to je bila gibanica. Zatim je trebalo napisati scenarij, u njemu spomenuti sastojke potrebne za pripremu jela, nešto o povijesti i o pripremi jela. Kako bi prikupili informacije trebali su potražiti recept ili porazgovarati s nekim od članova obitelji ili lokalnim kuharima. Mi smo intervjuirali našu kuharicu. U intervjuu smo razgovarali o sastojcima, načinu pripreme jela i još nekim zanimljivostima. Zanimljivo je da je kuharica govorila na kajkavskom govoru, a na njezin izvorni govor, nasnimili smo prijevod na engleski. Emisiju je kao i uvijek montirala Petra Klarić.

I učenici iz PŠ Vugrovec vodili su zanimljive razgovore o hrani.

Eko slogani povodom Dana planeta Zemlje

Učenici su u četvrtom mjesecu dobili zadatak da naprave jednostavan, ali snažan džingl – ekološki slogan povodom Dana planeta Zemlje. Neki primjeri su bili:

,,Zeleni svijet, bolja budućnost.”

,,Reciklirajte danas, sačuvajte planet za sutra.”

,,Manje plastike, više prirode.”

,,Priroda je naša, čuvajmo je!”

Džingl je trebao biti kratak i morao je sadržavati slogan, popraćen zvučnim efektima iz prirode (npr. zvuk ptica, kiša, vjetar,…) ili instrumenata koji asociraju na ekologiju. Učenici su mogli koristiti besplatne online alate za izradu džingla, kao što je Audacity ili druge slične aplikacije.

Svoj slogan svi partneri mogli su podijeliti u školi ili na društvenim mrežama kako bi inspirirali druge da poduzmu ekološke inicijative.

Ovaj zadatak potaknuo je kreativnost uz podizanje svijesti o važnosti zaštite okoliša i održivosti.

Učenici iz Kašine s učiteljicom Dijanom Požgaj snimili su slogan o galebu.

,,Nikol i ja smo radile eko slogan za Dan planete Zemlje. Glasio je ˝Kad se više niti jedan galeb ne bi zamotao u plastičnoj vrći, ne bi bilo kraja našoj sreći˝. Koristile smo razne zvukove, na primjer zvuk galebova i pjesmu Olivera Dragojevića Galeb i ja. Uglavnom smo se zabavljale, polako smo pisale ideje za scenarij i tražile što bi bilo bolje za snimati. Meni nije toliko dobro išao govor engleskog jezika, no nekako smo snimile slogan na engleskom. Kada smo bili gotovi sa snimanjem, poslušali smo džingl i jako nam se dopao.”

U nastavku poslušajte eko džinglove Medijske grupe iz PŠ Vugrovec.

Učenici polaznici INA-e In media press iz Kašine snimili su podcast o degrowth konceptu.

 

Wall sit challenge

Učenici su proveli Wall Sit izazov povodom Svjetskog dana zdravlja koji obilježavamo 7. 4. kako bi promicali dobro zdravlje i blagostanje. 

Izazovom su testirali svoju izdržljivost, jačali mišiće i podizali svijest o važnosti tjelesne aktivnosti i zdravog načina života. Ovaj izazov povezan je s 3. ciljem Globalnih ciljeva održivog razvoja. 

 

učenici iz Vugrovca
Wall sit challenge u Kašini

Svi smo se odlično zabavili, a rekord u Kašini je bio 4 minute. Pobijedio je Mislav koji je nadamo se nakon toga bez većih problema odradio nogometni trening.

U svibnju naše mentorice i učiteljice izrađuju online knjigu u BookCreatoru u kojoj će biti objavljeni svi radovi ovog zanimljivog i zabavnog projekta.

Karla Hrgetić, Iva Domić, Mateo Igrc, David Ivatek, Dorotea Sudar, Gabriela Filipović

 

 

Komentari