Tri najzanimljivija zanimanja na Zagrebačkom obrtničkom sajmu

Obrtnički sajam održavao se od 3. do 5. travnja 2019. na Zagrebačkom velesajmu. Mi osmaši OŠ Vugrovec-Kašina posjetili smo ga 5. 4. 2019. Tamo je bilo doista zanimljivo.

Vidjeli smo razna zanimanja – od kuhara do modnog dizajnera. Ovaj sajam se organizirao s ciljem pokazati učenicima koji možda ne planiraju upisati gimnaziju ili nastaviti školovanje na fakultetima, što bi mogli raditi po završetku svoga školovanja,  što je po mom mišljenju vrlo korisno i svaka takva informacija može pomoći ljudima.

Tamo je bilo mnogo mladih ljudi i učenika. Kada su se učenici OŠ Vugrovec-Kašina ušli u grupama u paviljon, više nisu bile grupe… Svi su bježali naokolo, što je neke iritiralo.

neki se friziraju

U ovom članku ću opisati neke od najzanimljivijih smjerova (po mom mišljenju)

Kamiondžija

Razlog zašto smatram da je ovo zanimljivo je taj što ovaj posao pruža zaposleniku da bolje upozna svijet izvan svoje domovine. Naravno, za ovaj posao potrebna je vozačka dozvola. Posao je uključuje pretovar mnogo tereta, ali je i požrtvovan jer će dosta zaposlenika najvjerojatnije vidjeti svoju obitelj barem jedanput do tri puta u 2 mjeseca, ali plaća je ipak dosta visoka.

Modni dizajner

Dosta atraktivno zanimanje. Uključuje dosta crtanja i kreativnosti. Ovim zanimanjem se mogu baviti ljudi koji vole crtati i kreirati nove modne inovacije. Plaća ovisi o uspješnosti proizvoda, stoga morate dobro razmisliti o detaljima.

Elektrotehničar

Doista zahtjeva mnogo znanja o elektronici i programiranju. Dosta dobar početak za one koje zanima ovakvo što. Bilo bi super ako biste znali raditi u C-u ili Pythonu (računalni programi). Ovaj posao uključuje spajanje žica, prepoznavanjem errora u slučaju greške. Za elektrotehničke škole su potrebni bodovi – pogotovo za četverogodišnje. Trogodišnje traže od 35 do 40 bodova, a za četverogodišnje smjerove od 55 preko 60 bodova. U današnje vrijeme kompanijama je potrebno sve više i više programera koji će se brinuti o web stranicama, proizvodima i sličnome. Ako želite ući u posao u kojem je potrebno mnogo vještine, a rezultat je velika plaća, onda je ovo zanimanje za vas!
Ima još mnogo zanimljivih zanimanja, ali ova tri su doista zanimljiva i možda se svide mnogima.

Hvala na čitanju!

Marko Vuger