Odličan uspjeh naših malih kajkavaca

Moramo čuvati našu domaću reč, naš kajkavski dijalekt i toga smo svi svjesni. Stoga se i ove godine održao natječaj Pod murvu na Krče koji itekako pomaže u očuvanju domaće reči i motivira nas mlade da pišemo o temama koje nas zanimaju upravo na kajkavskom. Unutar mjesečnog projekta na satima Hrvatskoga jezika s našom učiteljicom Dijanom tijekom mjeseca ožujka, kao i svake godine, proučavali smo kajkavski književni jezik i prigorski kajkavski dijalekt, zbornike u kojima su objavljeni radovi naših učenika iz prijašnjih godina i kruna svega su brojne originalne pjesmice suvremene tematike koje su nastale po završetku projekta. Najbolja ostvarenja učiteljica je poslala na kajkavski književni natječaj Pod murvu na Krče. I učiteljice Renata Budak Lovrić te Snježana Prusec Kovačić poslale su pjesme svojih učenika na isti natječaj.

ravnatelj naše škole, Jana u prekrasnoj prigorskoj nošnji i njezina mentorica

Iznimno smo ponosni što je čak 28 pjesama naših učenika tiskano u ovogodišnjem zborniku ove manifestacije. Neke od njih odabrane su za izvođenje pred publikom na završnoj svečanosti u Adamovcu, a jedna od njih je bila i moja. I tako smo 5. 10. 2019. godine, David Košec, Gabrijel Puzak, Leon Blažinović, Zvonimir Gojević, David Orač, Jana Golub i ja, Margita Lukačić, otišli u osnovnu školu  u Adamovcu. Tamo smo recitirali svoje pohvaljene radove. Davidova pjesma nosi naziv Fortnite, Gabrijelova Lisice, Leonova Niš mi se ne da, Zvonimirova Dinamo v Evropi, Davidova Misterij, a moja  Zacopana. U 17:00 h, krenuo je program. Prvo su krenule zahvale i govori, a nakon toga su najavili nas, učenike koji ćemo recitirati svoje radove. Naravno, kao i pred svaki nastup, ulovila nas je trema i svi smo bili uzbuđeni i znatiželjni. Toliko smo se bili potrudili oko tih pjesama, da jednostavno nije moglo proći loše. No, ipak smo imali tremu i bili smo uzbuđeni. Kada smo došli na pozornicu, vidjeli smo koliko zapravo ljudi ima i koliko je ljudi došlo slušati i podržati naše radove, a među publikom je bio i naš ravnatelj Vladimir Vuger te umirovljeni profesor naše škole prof. Bošnjaković. Duboko smo uzdahnuli i krenuli recitirati. Odjednom sam se osjećala kao da sam sama u prostoriji i opustila sam se. Sve je prošlo odlično. Prvo je mjesto osvojila pjesma učenice iz Adamovca, drugo mjesto osvojio je David s pjesmom Misterij, a treće mjesto također je pripalo našem učeniku, Leonu Blažinoviću.

Nakon čitanja svih pjesama i nakon dodjele nagrada, pročitale su se pjesme odraslih sudionika. Svi objavljeni autori dobili su svoje primjerke zbornika. Dodijelile su se i nagrade za odrasle, a onda je završio program. Nakon priredbe, u predvorju  škole upriličen je bogati domjenak. Svi smo bili odlični i nadam se da ću i ove školske godine sudjelovati u ovom projektu u kojem se čuva naš dragocjeni kajkavski dijalekt. Zahvaljujemo KUD-u Dragutin Domjanić i PŠ Adamovec na ovom prekrasnom događaju koji ćemo pamtiti cijeli život.

Margita Lukačić

Komentari