Dan kruha u Kašini

Kao i svake godine u MŠ Kašina  održala se priredba povodom Dana kruha koju smo već drugu godinu zaredom vodile nas dvije.

voditeljice priredbe – Ema i Lucija Palikuća

Ove godine to se dogodilo 18. listopada. Učitelji i učenici naše škole jako su se potrudili da  dekoracijama stvore ugodan i prekrasan ambijent.

Prva točka je bila pjesma Savila se bijela loza vinova koju je otpjevao mali školski zbor 2. a i b razreda pod dirigentskom palicom učiteljice Klare Vidović. Bili su jako slatki i bila je to prava poslastica za početak.

Poslije njih ravnatelj je održao kratak ali sladak govor u kojem je pohvalio sve vrijedne ruke koje su ispekle krasne delicije koje smo na kraju priredbe kušali.

Zatim je Margita Lukačić odrecitirala pjesmicu pod nazivom Faze deteline, koju je napisala Larisa Dill. U pozadini smo mogli vidjeti četiri slike koje su predstavljale godine djeteline (bebolina, detelina, ljudolina i dedolina).

Pjesma je bila jako zanimljiva. Potom smo mogli čuti kajkavsku pjesmu u obliku dijaloga Gladna sam (Dora Zenko) koji su izvele učenice 2. b razreda, Ema Greguranić i Ena Kašnar. Bile su slatke i zanimljive, a tekst je bio poučan. U njemu smo mogli naučiti da ako nešto želimo dobiti moramo se potruditi.

Nakon toga imali smo posebnog gosta, sestru Ljilju Lončar koja je imala zanimljivo interaktivno predavanje o Africi. U tom smo predavanju saznali nešto više o jednome dijelu svijeta u kojem brojna djeca i odrasli ljudi nemaju dovoljno za dostojanstven život, a ponekad niti za pristojan obrok. Saznali smo da ima jako puno ljudi koji odlaze na takva mjesta i pomažu drugima. U tom smo predavanju mogli čuti dirljivu priču o dječaku Charlesu koji je pomagao jednoj slijepoj baki. Predavanje je bilo jako dirljivo i nadamo se da su svi više naučili o tome kako bismo trebali cijeniti ono što imam jer ima ljudi kojima je još puno teže nego nama. Poslije toga velečasni Dražen Radigović blagoslovio svu hranu i pekarske proizvode koji se su nalazili na stolovima te koje smo mi ispekli. Poslije blagoslova ,poklonili smo jedan kruh sestri Ljilji Lončar i jedan kruh velečasnom Draženu Radigoviću.

Na kraju je slijedilo blagovanje te hrane te spremanje sve hrane koju nismo pojeli i ne kvarljive namirnice koje smo skupljali tokom proteklog tjedan. Namirnica je bilo podosta i nadamo se da je to pomoglo svim ljudima koji se hrane u pučkoj kuhinji.

Ema i Lucija Palikuća.