Pomrčina Sunca uhvaćena u Vugrovcu

Učenici naše škole promatrali su pomrčinu Sunca u sklopu projekta Budi STEMfluencer.

Pomrčina Sunca nastaje kada se Mjesec ,,ispriječi” između Zemlje i Sunca. Sljedeća značajnija pomrčina Sunca očekuje nas tek 2026. godina, a potpuna pomrčina tek 2081.g.

Ovaj nebeski fenomen Sunca se ne smije promatrati bez posebnih naočala ili filtera jer inače može doći do ozbiljnih oštećenja vida.

Pomrčina je počela oko 11:20, vrhunac joj je bio sat vremena kasnije, a prestala je oko 13:34. Na vrhuncu pomrčine zamračena je bila 1/3 Sunčeve vidljive površine.

ful opremljeni

Nas male astrofotografe je vrijeme umalo ,,zeznulo”. Tijekom jutra je padala kiša i bilo je vrlo oblačno, te je sve išlo u smjeru da se ništa neće moći vidjeti.

logistika je najvažnija

No, čini se da nam se nebo smilovalo – oblaci su se malo po malo razišli, Sunce se sve bolje vidjelo baš u pravo vrijeme, kada je pomrčina bila najjača. Kako nam je bilo i što smo snimili, pogledajte u galeriji slika. Ovim putem zahvalio bi se učiteljici Nini Rezo koja nam je bila logistika i učeniku 7.c razreda Jakovu Stjepanoviću koji je bio glavni „meštar“ snimanja

Kristijan Prugovečki