Mislimo jedni na druge

Već 15 godina u našoj se školi provodi projekt „ Mislimo jedni na druge“.

Naša je škola po tom projektu prepoznatljiva u lokalnoj sredini, a projekt je prepoznat i šire. Postoje mnogi volonterski projekti i mnogi učitelji i učenici rade puno prekrasnih stvari kojima čine nešto dobro. Ovaj projekt je jedan od njih, nenametljiv i samozatajan, a ipak prepoznat od mnogih. Projekt je osmislila i vodi ga svih ovih 15 godina naša vjeroučiteljica Mirjana Novak. Jedan od ciljeva projekta je da sudionici pomažući i čineći dobro, postaju socijalno osjetljiviji i bolji ljudi. Projekt Mislimo jedni na druge obuhvaća puno različitih aktivnosti. Svaka je osmišljena da na neki način bude edukativna, obrazovna, no istodobno obojana bojama ljudske jednostavnosti i dobrote. U projektu se učenicima nudi mogućnost osvješćivanja vlastitih sposobnosti i darova, trening životnih vještina, potiče se osjećaj  zajedništva i međusobne ovisnosti čovjeka o čovjeku, potiče se briga za druge, posebno slabije i sve to kod uključenih učenika i učitelja  stvara  osjećaj da su  kao pojedinci potrebni, vrijedni i dobri, te da kada se udružimo, možemo činiti velike stvari. Tijekom listopada učenici su u svojim razredima imali staklenku zahvalnosti koja je u razredu da bi ih podsjetila da razmišljaju i pišu o dobrima i blagoslovima koje imaju, poticala ih je da ne gledaju što sve nemaju, nego skretala pozornost da vide što sve i koliko toga imaju. Jednom tjedno, ili svaki dan, učenici su pozvani da zapisuju razloge zahvalnosti na papiriće i ubacuju ih u staklenku. Na kraju mjeseca na satu   razrednika čitat će se papirići iz staklenke. Razmišljanje o zahvalnosti, traženje dobra i zahvaljivanje, pomažu promicanju mentalnog zdravlja. Raspisali smo i književni natječaj za najljepši literarni rad na temu zahvalnosti, a pobjednik će biti nagrađen na Danu škole. Na satovima različitih predmeta govorilo se o hrani, vodi, zaštiti okoliša, raspodjeli dobara u svijetu, nejednakosti, uspoređivao se način života i odnos prema hrani u različitim dijelovima svijeta, crtalo se i slikalo na temu hrane i zahvalnosti. Svakom je razredu predloženo prikupljanje iznosa od  22 € za Marijine obroke.  Taj iznos omogućuje jednom učeniku cjelogodišnji topli obrok u školi u siromašnim zemljama u kojima djeluju Marijini obroci. Centralna aktivnost kojoj su se mnogi roditelji i učenici odazvali je prikupljanje potrepština za pučku kuhinju. Svake se godine odazovu roditelji, učenici i učitelji naših škola u Kašini, Prekvršju, Planini Donjoj i Vugrovcu i prikupi se puno namirnica. Isto tako ostatke kruha i peciva, onoga što se donese na Dan kruha u školu i ne pojede se vozimo u pučku kuhinju. Radost onih kojima donesemo prikupljeno potiče nas da svake godine iznova radosno sudjelujemo u projektu.

Gabrijela Domenkuš i Viktorija Bičanić