Medvjedić Lino, deve i pustinja

Dana 24.10.2023. godine, mi učenici šestih razreda naše škole, posjetili smo  Đurđevačke Peske, Đurđevački dvorac, kuću obitelji Generalić, Galerija naivne umjetnosti Hlebine i Muzej prehrane  Podravka. Prvo smo otišli u Muzej prehrane. Tamo smo vidjeli sve što su ljudi koristili u prošlosti za izradu raznih proizvoda koje danas možemo kupiti u dućanima. Kada smo došli ispred muzeja, tamo nas je jedan čovjek upoznao s Podravkom i ispričao nam je o njoj. U jednoj od prostorija mogli smo vidjeti razna pakiranja koja su stara preko 30 godina. Prostorije su ispunjavali stari strojevi i sprave za proizvodnju Podravkinih proizvoda, vidjeli smo razne ambalaže i kako su izgledali stari Čokolino, Medolino, Frutolino, Grisolino, Keksolino…  A još smo vidjeli i kokošju juhu u paketiću. Tamo je bio projektor na kojem smo gledali  stare Podravkine reklame. Također je tamo bila suvenirnica gdje smo mogli kupovati pregače, posuđe… Nakon toga posjetili smo Galeriju naive u kojem smo slušali o naivi u umjetnosti i na kraju smo razgledavali slike. Radovi su jako zanimljivi jer su slikani po staklu. Bilo je tamo puno neobičnih slika i drvenih čovječuljka. Nakon toga posjetili smo kuću obitelji Generalić. Tamo nas je dočekao jedan čovjek koji nam je ispričao o toj obitelji. Zatim smo posjetili njihovu kuću u kojoj je bilo hladno i prašnjavo. Tamo su bile razne sprave koje su ljudi prije koristili. Također bio je tamo i krevetić. Nakon toga posjetili smo drugu kuću obitelji Generalić. Bila je poprilično slična, samo novija i također su unutra bile slike.  Nakon toga čovjek koji nas je ugostio pokazao nam je kako se slika na staklu. Posjetili smo dvije velike prostorije u tom dvorištu koje su bile pune slika.  Nakon toga posjetili smo ZOO vrt u Đurđevcu. Tamo su bile deve, koze, magarci, konji… Mogli smo ih maziti i fotografirati se s njima.

naš glavni urednik Lukas u društvu deve

Odmah preko puta ZOO vrta nalazio se i Đurđevački dvorac. Gospođa koja nas ne tamo dočekala nam je prvo ispričala priču o picokima i još neke priče o tom dvorcu. Imali smo slobodnog vremena po muzeju i jako smo se zabavili. Na kraju smo izašli van u dvorište gdje smo imali malo slobodnog vremena. U slobodno vrijeme smo jeli svoje grickalice. Nakon toga smo išli u restoran jesti. Ne znam zašto, ali u svakom restoranu kada smo na terenskoj nastavi jedemo pohano meso i pomfrit, ali restoran je vrlo lijepo uređen. Naša zadnja destinacija bili su Đurđevački peski. Staza je bila duga 13 km i puna pijeska. Svi smo bacali pijesak jedni po drugima pa smo na putu do autobusa morali skidati tenisice. Na putu kući u autobusu smo imali malo zabave. Učiteljica Irena Maškarin pjevala nam je i održala kratki kviz o ovom izletu. Odlično je zvučala i iskreno ona bi trebala biti pjevačica. Neki dečki na mikrofon su govorili viceve, svi smo navijali za Jakova, jer je bio najsmješniji. Mislim da se svima najviše svidio ZOO vrt, Đurđevački dvorac i Đurđevački peski. Sve u svemu bilo je jako zabavno i lijepo.

Ana Vrbanić i Petra Klarić