STEM dan u OŠ Lučko – aromatično bilje, astronomija i 3D ispis

U sklopu projekta Budi STEMfluencer naši učenici u pratnji svojih učitelja posjetili su STEM dan u prostorima nositelja projekta Osnovne škole Lučko 28. veljače 2024. U sklopu toga dana organizirane su razne radionice pod nazivima: STEM vrt, Tehnička kulture (3D ispis, lasersko oblikovanje i sublimacijski ispis), Destilacija aromatičnog bilja i izrada mirisnih krema te Astronomija. Na radionicama su sudjelovali i učenici OŠ Nikola Tesla. U svakoj od radionica radilo se nešto drugačije. U STEM vrtu pričalo se o biljkama, od čega su građene, za što su zdrave i za što ih koriste ljudi u svakodnevnom životu. Također su voditelji vodili učenike van i pokazivali su im školski vrt. Na Astronomiji učenici su učili o svemiru, dijelovima teleskopa, o zvijezdama, kako se teleskop sastavlja… Na Tehničkoj kulturi se radilo više toga: 3D ispisi na majice, izrađivali su stvari uz pomoć lasera i sublimacijske ispise. Na radionici destilacije aromatičnog bilja i izrade mirisnih krema učenici su se mogli upoznati s blagodatima aromatičnog bilja. Kada naprave destilaciju aromatičnog bilja, od toga naprave cvjetnu vodicu i eterična ulja, rade i balzame za usne, meleme i kreme. Time žele potaknuti djecu da pokušaju kod kuće napraviti svoje vlastite proizvode i da ne troše novac kad mogu napraviti nešto svoje, a i prirodno je puno zdravije.

nakon odrađenih radionica učenici su se počastili

Učenike na robotici je dočekala profesorica iz informatike škole domaćina. Učenici  su u grupi od 5 otišli do svog stola na kojem ih je dočekao učenik koji im je sve objasnio. Tamo su učenici radili program za kretanje M-bota u programu M-block. Nakon toga učenici su otišli u učionicu gdje su bili 3D printeri i laserski rezač. Tada je radionica završila i svi su dobili privjesak na kojem je pisalo Osnovna škola Vugrovec-Kašina. Prije polaska počastili smo se grickalicama i sokovima. Nakon toga uputili smo se prema Kašini.

Nikol Salopek, Dorijan Horvat, Juraj Petir