Niš je osvojilo neš u Adamovcu

Prošle godine na satima Hrvatskoga jezika, učenici naše škole pisali su pjesme na kajkavskom jeziku moderne tematike. Oni najuspjeliji radovi poslani su na dječji kajkavski festival Pod murvu na Krče. Naši radovi i ove godine bili su vrlo uspješni. Čak deset ih je tiskano, a jedan rad osvojio je treću nagradu. U nedjelju 17. 10. 2021. održana je manifestacija Domjanićeve noći  koju priređuje KUD Dragutina Domjanića iz Adamovca te pjesnički festival pod nazivom Pod murvu na Krle. Pjesnički festival održao se ispod Domjanovićeve murve, a glazbeni festival održan je pokraj lovačkog doma lovačkog društva Fazan. Za pjesnički festival odazvalo se tridesetak pjesnika s 120 radova  napisane na kajkavskom jeziku. Od 20 odabranih dječjih pjesama, čak 10 ih je iz naše škole. Naša bivša učenica, sadašnja srednjoškolka, Elena Tašev osvojila je 3.mjesto s pjesmom pod nazivom Niš, a pjesma Traktor Noe Klarića je pohvaljena.
Elena Tašev s 3. nagradom

NIŠ

Zrak je zapravo; niš
To sam nevidljivo i ide…
A tek onaj sitniš…
Kaj da radim z tak malo peneza…
Jednostavno niš!

Prazan papir je opet niš.
Istina to nije niš,
To je papir, to je neš,
Ali po vučiteljima
Kec baš paše na taj papir
To znači da je to niš.

Kad čovek ne jede
Onda je prazan.
Opet niš, nula.
Kruh z maslacom namazan…
Opet niš…
Jer kaj tu osetiš?

Ak se mene pita nekaj
Ova pjesma je niš na kraju…

A zakaj?
Jer ovi stihi o ničem ne pripovedaju.

Elena Tašev

S obzirom da je Elena bila u samoizolaciji, ravnatelj naše škole u njeno ime preuzeo je nagradu, no došlo je do zabune jer su voditelji mislili da je on njezin tata. Kao pohvalu, učenici su dobili paketiće, diplome i primjerak knjige u kojoj su tiskane njihove pjesme. U nastavku članka možete pročitati pjesme pohvaljene iz naše škole:
objavljeni autori iz 7. b: Lorena Jukić, Dominik Klarić, Gabi Pavlović i Ivan Đuran
Ivan Đuran: e-Dnevnik
Gabi Pavlović: Knjige
Lorena Jukić: Sneg vu Greguršćaku
Dominik Klarić: Vu trsju
u 7. a tri su autora objavljenih pjesama: Jan Kužilek, Lovro Perak i Helena Benčec
Jan Kužilek: Medijska zvezda
Helena Benčec: Leno sunce
Lovro Perak: Zvono
Noa Klarić: Traktor
Natalija Stjepić: Frižider
Elena Tašev: Niš
Zahvaljujemo organizatorima ove prekrasne manifestacije i veselimo se i sudjelovanju i iduće godine.
Mihaela Pavlović i Magdalena Mamić

Komentari