Parkour – umjetnost kretanja

Parkour, jedna od disciplina gimnastike je odličan sport za razvijanje motoričkih sposobnosti. Ovaj sport postaje sve popularniji kod mladih. To je sport koji zahtjeva fleksibilnost i snagu u rukama i u nogama. Uključuje trčanje, penjanje i preskakanje. Cilj je osposobiti ljudsko tijelo kako bi se kretalo što brže, sigurnije i efikasnije kroz svoju okolinu, koristeći samo svoje tijelo i um. To uključuje skakanje po raznim vrstama prepreka i preko njih. Prepreke mogu biti visoke, niske, na podu ili u zraku. Cilj je najbrže stići od jedne točke do druge, pazeći na sigurnost. Parkour također pomaže i u svladavanju strahova. U parkouru su važni brzina, ali i sigurnost. Ako netko nije dobro pripremljen nije preporučljivo izvoditi ,,vratolomije” koje bi mogle dovesti do težih ozljeda.

obje fotografije preuzete su sa web stranica Gimnastičkog centra Sesvete

U Gimnastičkom centru Sesvete od ove školske godine djeca mogu trenirati ovaj popularni sport. Treninzi se održavaju u Jelkovcu. Odlučio sam se i sam na treniranje ovog izazovnog sporta. Treninzi se održavaju dva puta tjedno. Na početku treninga ide 5 laganih krugova oko dvorane, zatim razgibavanje koje traje 10 minuta. Nakon toga ide ponavljanje svih voltova i par poligona oko dvorane. Zatim radimo snagu i par novih voltova i onda dođe kraj treninga. Jako sam zadovoljan ovom izvanškolskom aktivnosti i planiram se i dalje baviti parkourom.

Juraj Petir