Od imaginacije do animacije: šest desetljeća Zagreb filma

Četvrti je razred, 11. veljače, u pratnji učiteljica i knjižničarke bio u Muzeju suvremene umjetnosti. Učenici i učenice su ondje imali priliku uživo vidjeti nagradu koju je zasluženo dobio jedan od najnagrađenijih animiranih filmova Zagrebačke škole crtanih filmova. Oscar je pripao ostvarenju Dušana Vukotića davne 1962. godine, a riječ je o filmu „Surogat“.

puno smo naučili o animaciji

Osim što smo navedeni film pogledali u dvorani MSU-a, uz stručno vodstvo smo saznali sve o hrvatskim animiranim filmovima. Bilo je zanimljivo čuti o tome kako su nastajali, koliko je truda uloženo da bismo vidjeli samo nekoliko sekundi filma te koji je značaj imala Zagrebačka škola crtanog filma u svijetu.
Najviše je pažnje izazvao lik Baltazara te su se samo rijetki odbili fotografirati uz njega. „Profesor Baltazar“ je zabavljao mnoge generacije, a čini se da mu i danas to polazi za rukom.

animirani film može se gledati i na monitoru starijem od nas

A vaše uspomene? Čije ste (ne)zgode najviše voljeli gledati?

Ana Novotny