Prigorski u gostima na Europskom danu jezika

Svake godine 26. rujna obilježavamo Europski dan jezika. 26. rujna 2023. u 7.b razredu napravili smo plakat koji sadrži naše kajkavske riječi prevedene na književni jezik. Svaki učenik je odabrao riječ i rekao te napisao njeno značenje na standardnom jeziku, a kasnije smo mogli ilustrirati svoju odabranu riječ pomoću crteža kako bi našla mjesto na našem razrednom plakatu.

grupni rad 7. b

Odigrali smo i Memory games koji su učenici polaznici Novinarske grupe radili prethodni dan. Iako su se neki učenici malo pogubili dok nisu pogodili značenja određenih riječi, zabavili smo se jer su nam takvi sati Hrvatskog jezika najdraži! Neki su dosta i naučili jer ima učenika koji su iz raznih dijelova Europe i Hrvatske. Također, profesorica nam je govorila malo i na ukrajinskom, dosta smo i razumjeli, ali opet smo ipak uvijek trebali prijevod. Čak smo uočili da su neke riječi iz ukrajinskog slične onima iz prigorskog govora. Iako smo bili ljepljivi od ljepila i malo prljavi od flomastera, danas smo sat Hrvatskog proveli super i kreativno. Kao što sam već spomenula da je nas dosta nešto novo i naučilo, možda stvarno nije mit da se kroz zabavu uči!

Ako želite odigrati Memory igre koje smo i mi igrali, nalaze se na sljedećim poveznicama:

Julija Forko